13 Mayıs 2017

Bisiklet Seçimi

Bisiklete binmek eğlenmenize ve aynı zamanda çevreye saygı gösterirken idman yapmanıza olanak sağlamaktadır.  Aynı zamanda ayak işlerini görmenin, işe gidip gelmenin veya taşra patikalarını deneyimlemenin de çok iyi bir yolu olabilmektedir, turlar veya yarışlar gibi daha ciddi uğraşlardan bahsetmeye bile gerek yoktur. Amaçlarınız her ne olursa olsun, bir yere girmek için birkaç bisiklet seçeneğine sahipsinizdir. Bu makalenin amacı acemilere, geçici olarak binenlere veya bir süre bisiklete binmemiş olanlara kendileri için doğru bisiklet türünü seçmelerine yardım etmektir. Yaban Store’ dan bisikletinizi seçebilirsiniz. Öncelikli Biniş Tarzınız Nedir? Yapacağınız ilk şey bisiklete nerede bineceğinizi seçmektir: kaldırımda, toprak yollarda veya her ikisinde de. Bazı bisikletler belirli bir süürş yüzeyi için özel olarak tasarlanırken diğerleri hızlı bir lastik değişimiyle birden fazla kategoride sürülebilmeye yetecek kadar çok yönlüdürler. Yol Bisikletleri En iyi olduğu yerler: Kaplama/kaldırım Tanım: Genel olarak, tipik dağ bisikleti veya rahat kullanım tasarımlı bisikletlerden daha hafiftirler, yol bisikletleri spor sürüşü, işe gidip gelme, uzun mesafe/etkinlik sürüşleri, tur ve yarış dahil olmak üzere birden fazla kaplamada kullanım için uygundur.  Acemilerden mevsimlik heveslilere kadar değişiklik gösteren sürücüler için uygundur.  Bedene uygunluk yol bisikletlerinin çoğu için özellikle uygun olmaktadır çünkü bedene yetersiz uyum rahatsız veya hatta ağrı verici olabilmektedir. Buna ilaveten, vücudunuza yeterince uygun olmayan bir yol bisikleti ayını zamanda pedal çevirme veriminizi de azaltabilmektedir.  Bazı modeller daha aerodinamik sürüş duruşuyla hız için tasarlanırken diğerleri daha dik bir sürüş duruşu sağlamaktadır.  Yol bisikletleri işe gidip gelmek veya gezinti yapmak amaçlı kullanım için raflar, ışıklandırma sistemleri veya çamurluklar içerebilmektedir. Yol bisikletleri 2 temel gidon türüyle birbirinden ayırt edilmektedir. Alta kıvrık olan gidonlar hafiftirler ve aerodinamiktirler ve daha hızlı gitmek istiyorsanız veya enerjinizi bisikleti ileri hareket ettirmeye etkili bir şekilde aktarmakla daha fazla ilgileniyorsanız daha iyi bir seçim olmaktadır. Aynı zamanda düz çubuklulardan daha fazla sürüş ve tutuş konumuna olanak sağlamaktadırlar.  Daha aerodinamik sürüş konumları (orta kısma doğru belin eğildiği konum) daha az esnekseniz sırtınızda daha fazla gerilme uygulayabilmektedir. Düz çubuklu gidonlar biraz daha dik sürüş konumuyla gergi çubuğu olan yol bisikletlerinin verimini birleştirmektedir. Bu, yolu ve olası tehlikeleri daha iyi görebilmeniz için daha yüksek ve daha rahat bir konumda oturmanıza olanak sağlamaktadır.  Dik bir konum aynı zamanda ellerinizdeki, bileklerinizdeki ve omuzlarınızdaki gerilmeyi de azaltmaktadır.

Bu artan çok yönlülük tipik gergi çubuğu olan yol bisikletinden biraz daha az verimli olma (aerodinamik bir bakış açısından) ödününü beraberinde getirmektedir.

Dağ Bisikletleri En iyi olduğu yerler: Toprak veya taş yollar ve mucur yollar, kaplama için de UYGUNDUR (lastik değişimiyle) Tanım: Darbe emici özelliklerle ve daha iyi fren sistemleriyle tasarlanan dağ bisikletleri toprak yollar ve kayalar, kökler, tümsekler ve çıkarttıkları tekerlek izlerinin üstesinden gelebilmektedir.  Daha sarp arazilerin üstesinden daha iyi gelmek için çoğu yol bisikletinden daha düşük viteslerle öne çıkmaktadırlar.  Daha yüksek fiyatlı modeller daha hafif olma eğiliminde de olmaktadır. Dağ bisikletleri işe gidip gelmek için iyi bir seçim olabilmektedir çünkü çukurlara dayanabilirken hala rahatlık sağlayabilmektedirler.  Bununla birlikte, geleneksel dağ bisikletlerinin daha küçük tekerlek çapı (26 inç) kaplama üzerinde bir yol bisikletinin daha büyük çaplı tekerleğinden (700 milimetre/27 inç) daha az verimli olmaktadır.  Bu sorunun üzerine gitmek için birçok dağ bisikleti şimdi 29 inç tekerlekler için tasarlanmaktadır. Bu daha büyük çaplı tekerlekler ve lastikler azalan yuvarlanma direnci sağlamaktadır ve biraz çeviklik pahasına engelleri daha kolay aşmaktadır. Fiyatları 700.00 TL ile 6.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Dağ bisikletleri 2 temel tür olarak karşımıza çıkmaktadır:

Sabit köprülü bisikletler bir ön süspansiyon çatalı ve arkada herhangi bir amortisör olmaksızın sert ve bükülmez bir arka kısımla öne çıkmaktadır. Bu dağ bisikleti türü tipik bir tam süspansiyonlu dağ bisikletinden çok daha ucuzdur ve ağırlık olarak daha hafiftir.  Sabit köprülü bir bisiklet hem kaplamalı hem de kaplamasız yüzeylerde kullanmayı planlıyorsanız daha çok yönlü bir seçim olmaktadır.  Tam süspansiyonlu bir dağ bisikletinden eksiklikleri? Sabit köprülü bir bisiklet daha teknolojik tek yönlü yollarda daha emniyetli bir şekilde kullanılabilmektedir, daha az genel darbe emilimi sağlamaktadır ve bazı durumlarda daha az arka tekerlek çekişi vermektedir. Tam süspansiyonlu bisikletler hem ön hem de arka amortisörlere sahiptir, bu da bu bisikletleri taşra patikaları veya teknik (sarp, tümsekli, kıvrımlı) tek yönlü yollar için ideal hale getirmektedir.  Aynı zamanda 5 ayak yüksekliğe kadar yükseklikten atlama veya düşmeler dahil olmak üzere daha saldırgan sürüşe de dayanmaktadırlar.  Yukarıda bahsedildiği gibi, tam süspansiyonlu bisikletler sabit köprülü bisikletlerden daha pahalıdır ve genel olarak daha ağırdır.

Rahat ve Melez Bisikletler En iyi olduğu yerler: Kaplama veya mucur/toprak yollar. Tanım: Bu gezi bisikletlerinde rahatlı ve kullanım kolaylığı öne çıkmaktadır.  Düz civarlar, parklar ve bisiklet yolları etrafında sürüş için idealdirler. Bazı çeşitleri fevkalade rahat ve verimli bir sürüş için daha büyük tekerlekler sunmaktadır ve birçoğu ön süspansiyon çatalları ile de ön plana çıkmaktadır. Birçoğu geniş lastiklere sahiptir dolayısıyla mucur veya toprakta olduğu kadar kaplama üzerinde de sürebilirsiniz. Bazı modeller arka ızgaralar ve/veya çamurluklar içermektedir.

Aşağıda aralarındaki farklılıkları bulabilirsiniz:

sikletler uygun bir şekilde isimlendirilmiştir. Diğer bisikletlerden biraz daha geniş 26 inç lastikler, rahat bir oturak ve gevşek bir oturma konumu ile öne çıkmaktadırlar. Birçok çeşidi aynı zamanda oturduğunuzda fazladan rahatlık ve darbe emilimi sağlayarak sıkışan bir süspansiyonlu oturak takma yeri sunmaktadır.  Rahatlık için tasarlanan bazı bisikletler kolay bakım için içten dişli arka tekerlek göbeklerine sahiptir.  Fiyatları yaklaşık olarak 800 ile 4.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Melez bisikletler yol bisikletleri ve rahatlık için tasarlanan bisikletleri dünyasının en iyisini sunmayı amaçlamaktadır.  Rahat bir oturağa, dik oturma konumuna ve (genellikle) süspansiyon çatallarına ve/veya oturak takma yerlerine sahip olmakla birlikte aynı zamanda 26 inç tekerlekli rahat bisikletlerle karşılaştırıldığında 700 milimetrelik (700c) daha fazla pedal çevirme verimi de sunmaktadırlar. Bunlar işe gidip gelmek için ve parkta acele etmeden sürerek keyif almak için iyi bir seçenektirler. Şehir İçi ve İşe Gidip Gelme Kullanım Amaçlı Bisikletler En iyi olduğu yerler: Kaplama veya bazı mucurlu yollar. Tanım: Şehir caddeleri göz önüne bulundurularak tasarlanmış olan şehir içi kullanım amaçlı bisikletler dayanıklı iskeletler ve sağlam tekerleklerle sağlam ve dayanıklıdır.  Motorlu taşıt sürücülerini daha iyi görmenize ve motorlu taşıt sürücüleri tarafından daha iyi görülmenize olanak sağlayan dik bir sürüş konumuyla ön plana çıkmaktadırlar.  Banliyöden her gün işe gidip gelenlerin dostu birçok model ızgaralar, ışıklandırma sistemleri veya çamurluklar içermektedir.

Bayan Bisikletleri En iyi olduğu kişiler : Gövde uzunluğuna göre daha uzun bacak uzunluğu oranlarına sahip olan daha tipik bir kadın vücuduna sahip olanlar Tanım: Yol, dağ, rahat kullanım veya melez bisikletler olabilen bu bisikletler tipik bir kadın vücut orantısına daha uygun olmak için biçimlendirilmiş olan iskelet geometrileri, gidonlar ve seleler ile öne çıkmaktadır.  Örneğin, bayan bisikletlerine üst boru iskelet uzunlukları erkek bisikletlerinden genel olarak yaklaşık 1 ila 3 santimetre daha kısadır, dolayısıyla erişme (seleden gidona) daha kısadır ve çoğu bayana daha uygun olmaktadır.  Bu bisikletler aynı zamanda bayanların ellerine daha iyi oturan daha kısa erişimli vites değiştiriciler ile de ön plana çıkmaktadır. Diğer Bisiklet Kategorileri Bisikletli koşu yarışı bisikletleri: Bisikletli koşu yarışı bir bisiklet yarış türüdür. Bisikletçiler kaplama, toprak yol ve çim dahil olmak üzere çeşitli arazilerle ön plana çıkan pistler etrafında tur atmaktadır. Tümleşik engeller sürücülerin bisikletten inmesini ve bisikletlerini kendi etraflarında taşımalarını gerektirmektedir.  Birçok yönden yol bisikletlerine benzer olan bisikletli koşu yarışı bisikletleri hafiftir ama buna karşın aşırı koşulların üstesinden gelmeye yetecek kadar dayanıklıdır. Çoğu tüm arazi türlerinin üstesinden gelmek için yarı pütürlü lastiklere sahiptir. Triatlona özgü bisikletler: Triatlon için tasarlanan bu bisikletler diğer bisiklet türlerinden sizi daha da öne geçirmektedir.  Aerodinamiktirler ve dizardı kirişlerinizi daha verimli bir şekilde çalıştırırlar, bu da bacaklarınıza koşma aşamasında yardım etmektedir.  Ya yokuş aşağı? Bu bisikletlerin genel olarak bisiklete binerken hareket ettirilmesi daha zordur, aşağıya doğru kavisli kırık gidonları yoktur, uzun sürüşler için rahatsızlık verici olabilmektedirler ve frenlemeleri o kadar iyi değildir. Katlanır bisikletler: Bu bisikletler katlanabilmektedir ve bir taşıma çantası içerisine yerleştirilebilmektedir, bu da bu bisikletleri evde veya işyerinde kısıtlı depolama alanı olan, işe gidip gelen kişiler için elverişli hale getirmektedir.  Ağırlık olarka hafiftirler ama buna rağmen dayanıklıdırlar ve hızlı ve kolay bir şekilde katlanabilmektedirler.  Katlanabilir bisikletler aynı zamanda kendi bisikletleriyle seyahat etmek isteyenler için de iyi bir seçimdir.  Katlanabilir bisikletler alışverişi yapın. Elektrikli bisikletler:  Bu bisikletler tepeleri daha kolay bir şekilde tırmanmanıza yardım edebilen veya işe gidip gelirken sürüşünüzü daha az yorucu hale getirebilen aküyle çalışan bir motorla öne çıkmaktadır. Tümleşik algılayıcılar pedallar üzerine ne kadar güç uyguladığınızı gözlemleyebilmektedir ve daha sonra akü gücünü buna uygun olarak uygulamaktadır. Sabit dişli bisikletler (“sabit dişliler”): Bunlar avara çark mekanizması olmayan ve (genel olarak) sadece tek bir vitesi olan bisikletlerdir.  Uzun yıllarca yol bisikletiyle ilişkilendirilen sabit dişli bisikletler basitlikleri, düşük bakım ve düşük ağırlıkları nedeniyle şehir içi bisiklet tutkunları arasında rağbet görmeye başlamıştır. Kendinize uygun Doğru Bisikleti Alınız Ne tür bir bisiklet seçtiğinizi önemi yoktur, size uygun olduğundan emin olun.  Bisikletler çeşitli iskelet ebatlarıyla sayılmaktadır, bu nedenle bu iyi bir başlangıç noktasıdır. Ayak uzunluğunuza en uygun olan iskeleti bulmak için bu basit dikilme alıştırmasını yapınız: bacağınızı bisikletin üst borusunun üstün atınız ve bacaklarınızı açarak üstüne bininiz.  Genel olarak bir yol bisikleti için yaklaşık olarak 1” açıklığa ve bir dağ bisikleti için yaklaşık olarak 2” veya daha fazla bir açıklığa gereksinim duyarsınız. Gezi veya rahat sürüş bisikletleri genel olarak halihazırda birçok dikilme test odası sunmaktadır.  Doğru bir sonuç elde etmek için ayakkabı giyiniz.

Dikilme yüksekliği Şimdi oturma yüksekliğini değerlendiriniz.  Bacağınızın pedalınız en düşük dönme konumundayken hafif bir şekilde eğik olduğundan emin olmanız gerekmektedir.  Bunun için bu işlem oturak yüksekliğinde yukarıya veya aşağıya doğru basit ayarlamalar yapılmasını içerebilmektedir. Aynı zamanda gidonlara uygun bir erişime de sahip olmanız gerekmektedir.  Kollarınızın tamamen uzanmaması gerekmektedir; bunun yerine kendinizi rahat hissetmeniz için dirseklerinizin hafif bükülmesi ve gidonlardan çok uzak veya gidonlara çok yakın olmaması gerekmektedir.

Test Sürüşü Yapın Bir test sürüşü sizin için hangi bisikletin en iyisi olduğunu keşfetmenin mükemmel bir yoludur.  Kendinizi Koruyun Bisikletçilik beraberinde birçok faydalı aksesuar ve güvenlik eşyaları getirmektedir.  Gerçekten sahip olunması “gereken” tek şey ise kasktır.  Bisikletinizle söz konusu olduğu gibi kaskın da size uygun olması önem arz etmektedir. Dikkate değer diğer bisiklet-rahatlık özellikleri pamukla doldurulmuş bisiklet eldivenleri ve pamukla doldurulmuş şortları içermektedir.

Acemi tekerlekleri olan bisikletlerden erişkin bisikletlerinin ergen boyutlarına uygun sürümlerine kadar çocuklar için birçok seçenek mevcuttur. Çocuğunuza bir bisiklet satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli konu ebattır. Alışveriş yaparken, çocuk bisikletlerinin iskelet ebadıyla değil tekerlek ebadıyla ölçüldüğünü aklınızda tutunuz. En yaygın tekerlek ebatları 16”, 20” ve 24” ebatlarıdır.  Doğru ebat bir çocuğun bisiklete rahat bir şekilde binebildiği ve yerde ayakları üzerinde dikilebildiği ebattır. Bir çocuk için “büyüdüğünde de kullanır” diyerek çok büyük bir bisiklet satın almanız tavsiye edilmemektedir. Bunu yaparsanız, sürüş becerileri ve güven anlamında çocukta gerilemeye neden olabilirsiniz.  Çocuklar için uygun ebatlı bir bisikletin taşınması daha kolay olacaktır, daha az tehlikeli ve çok daha eğlenceli olacaktır.  Ve kaskı unutmayınız! . Bisiklet Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Soru: Bir bisiklet türünü farklı faaliyetler veya araziler için kullanabilir miyim? Cevap: Evet, bazı bisiklet türleri bu çok yönlülüğü sunmaktadır.  En büyük etken lastiklerdir.  Birçok yol bisikletinde bulunan pürüzsüz, ince lastikler kaplama dışında çok uzun süre dayanmayacaktır. Bununla birlikte, birçok rahat/melez ve dağ bisikleti gem asfalt hem de asfalt olmayan yüzeylerde kullanılabilen lastiklere sahiptir.  Aynı zamanda bu bisikletleri birçoğunda pütürlü lastiklerin düz lastiklerle değiştirilmesi de mümkün olmaktadır. Soru: Bisikletimin oturağını daha rahat olan bir oturakla değiştirebilir miyim? Cevap: Evet, birçok farklı bisiklet oturak (sele olarak bilinmektedir) mevcuttur.  Bazıları daha geniştir ve daha kısadır ve bayanlar için özel olarak tasarlanmıştır.  Genel olarak, erkeklerin oturakları daha incedir ve daha uzundur. Bazıları basınç noktalarını rahatlatmak için orta kısmında yarıklara sahiptir. Bisikleti ara sıra kullanan sürücüler genel olarak biniş ağrısının en aza indirilmesi için büyük miktarlarda jel dolgusu olan seleler tercih etmektedir.  Hala rahat değil mi? Bir oturağın açısının da ayarlanabildiğini unutmayınız. Genel olarak, düz bir oturak veya çok hafif öne eğim en iyisi olmaktadır. Soru: Ne tür gidon aldığım önemli midir? Cevap: Evet. Bir bisiklete bakarken, oturağın ve gidonun seviyelerini karşılaştırınız. Genel olarak söylemek gerekirse, oturak gidonun ne kadar altında olursa sürüş o kadar rahat olmaktadır. Çoğu rahat ve melez bisikletler bu şekilde kurulmaktadır.  Öte yandan, gidonlardan daha yüksek olan oturaklar daha aerodinamik bir konumda sürmenize ve pedallara daha fazla güç uygulamanıza olanak sağlamaktadır. Bu da sizin daha hızlı gitmenizi sağlamaktadır ancak o kadar rahat olmayabilir. Bunlar 2 ana gidon türüdür. Alta kıvrık gidonlar hafiftir, aerodinamiktir ve klasik bir görünümü desteklemektedir. Hızlı gitmek istiyorsanız daha iyi bir seçim olmaktadır. Aynı zamanda birkaç sürüş ve el kullanım konumlarına da izin vermektedirler. Olumsuz tarafları sizi sırtınızda daha fazla gerilmeye neden olabilecek daha altta, daha kambur bir konuma getirmeleridir.  Düz gidonlar gergi çubuklu olanlardan daha ağır olmakla birlikte yolu ve olası tehlikeleri daha iyi görebileceğiniz daha rahat bir konumda oturmanıza olanak sağlamaktadır.  Bu dik konum ellerinizdeki, bileklerinizdeki ve omuzlarınızdaki gerilmeyi azaltmaktadır. Soru: Kaç vitese ihtiyacım var? Cevap: Bisikletiniz 10 vitesliydiyse, günümüzdeki bisikletlerin genel olarak 18, 21, 24 veya hatta 27 vitesle geldiğini öğrenince şaşırabilirsiniz.  Herhangi bir yokuş çıkmayı planlıyorsanız kesinlikle çoklu vites seçeneklerine sahip bir bisiklete gereksinim duyacaksınız.  Bununla birlikte, vites sayısı tahrik mekanizmasının ne kadar yavaş hareket ettiği kadar önemli değildir.  Tahrik mekanizması ön zincir baklalarına ve değişiklik gösteren diş sayılarına sahip arka dişli çarka sahip olunarak elde edilmektedir, bu konuda bir tartışma bu tanıtım makalesinin kapsamının dışına çıkmaktadır.  Büyük eğimlerin üstesinden gelmeyecekseniz, bu büyük kaygı duyulacak bir konu değildir.