13 Mayıs 2017

Aile ve Bisiklet

Çocuklarınızı ne zaman bisiklet üzerinde taşıyarak, birlikte bisiklet yolculuklarına çıkabilirsiniz?

Kask takabilecek kadar sağlam bir boyun yapısı oluşunca, 12 aylık olduğunda çocuğunuzu bisiklette taşımaya başlayabilir ve 7 yaşına kadar çocuk taşıyıcısını kullanabilirsiniz. Ön çocuk taşıyıcıları yaklaşık 15 kiloya kadar, arka taşıyıcılar ise 20-25 kiloya kadar taşıma kapasitesine sahiptir.

Pozisyonu ayarlanabilen ve sırt bölümü yüksek olan taşıyıcılarda siz pedallarken, bisikletle yolculuğun tadını çıkarırken, çocuğunuz güvenli bir şekilde uyuyabilir.

Taşıyıcı, borularına monte edilir ve süspansiyon yaratarak, çocuğun rahatlığını da sağlar.

Omuz üzerinden gelen emniyet askıları, çocuğunuza sıkı şekilde tutunma imkanı sunar. Sürüş ve dönüş esnasında çocuğunuzun ayaklarının etrafa savrulmaması için askılar vardır

Çocuğunuza nasıl bisiklet seçersiniz?

Bir bisikletçiye çocuğunuzla girdiğinizde onun ilgisini çeken daha çok bisikletin rengi ve üzerindeki süslerdir. Anne baba olarak sizin ise daha başka şeylere dikkat ederek bisikleti seçmeniz gerekli. Önceliğiniz, tıpkı kendinize bisiklet alır gibi, çocuğunuzun güvenlik ve rahatlık  içinde kullanacağı doğru bisiklet olmalı.

Peki bu bisikleti nasıl seçersiniz:

  1. Doğru ölçü:Çocuk bisikletleri, tekerlek çaplarına göre isimlendirilir ve bu 12” ila 24” arasından değişir. Bu tamamen kişiseldir ve çocuğunuzun boyu ve bacak uzunluğuna göre belirlenir. 2 yaşındaki çocuklargenellikle 12” bisikletle başlarlar. Büyüklerin aksine çocuklar bisikletin selesine oturduklarında ve elleri gidondayken, her iki ayaklarının ön tabanı (parmaklradan sonra gelen sert kısım) da yere basmalıdır. Ayrıca topukları yere basarak ayakta durduklarında da üst boruyla aralarında birkaç santimlik boşluk olmalıdır. Pedal çevirdiği sırada ise dizlerinin gidona vurmaması gerekli. Genellikle aileler çocuklarına daha uzun süre kullansınlar diye daha büyük bisikletler almakta fakat bu şekilde çocuğunuz denge ve kontrol sorunları yaşar ve bisiklet üzerindeki becerileri gelişemez. En uygunu, çocuğunuz için uygun boyuttaki bir bisiklet ve sonra da bu bisikleti yakınınızdaki daha küçük çocuklara aktarmak. : )
  2. Güvenlik:Çocuğunuz için doğru ölçüyü buldunuz. Daha sonraki aşama çocuğunuzun bisiklet üzerindeki güvenliği. Bunun iki aşaması vard. Birincisi aldığınız bisikletteki tüm kontrollerin (fren ayarları, lastik basınıcı, vidaların sıkılığı ve yağlanması, qucik releaseler, tüm parçaların çok iyi monte edilmiş olmalı ve varsa vites ayarları) bisikletçiniz tarafından yapılmış olması ve size bisikleti bu şekilde teslim etmesi. Daha sonra ise çocuğunuza kask takma alışkanlığını kazandırmak düşüyor. Bazı ülkelerde kask takmak zorunlu. Bisikletler gibi kaskların da farklı şekilde ve renkte olanları var. Kaksta ilk dikkat edilecek nokta, arka kısmın çocuğunuzun kafasına tam olarak oturması ve ön tarafta ise çocğunuzun gözlerine paralel şekilde, bir iki parmak kadar yukarıda durması. Bir çarpma durumunda kaskın mutlaka yenisi ile değiştirilmesi gerekiyor. Dizlik ve dirseklik ise başka bir kouryucu unsur. Zil ve kornalar ise çocuğunuzun trafik ile olan ilişkisini geliştirmek için kullanılabilir.

Bisiklet bir büyüğün olduğu kadar çocuğun hayatında neleri geliştirir: denge ve koordinasyon gibi fiziksel becerilerin yanı sıra kendine güven ve motivasyon gibi zihinsel becerileri de geliştirir.